szolgálati idővel kapcsolatos kérdések
Elvesztettem az egyetemi leckekönyvemet. A felsőfokú tanulmányi idő szolgálati időként történő elismeréséhez elég-e a diploma bemutatása?
A szolgálati idő elismeréséhez a diploma bemutatása nem elegendő. Ha elveszett a leckekönyve, a tanulmányi időről az a felsőoktatási intézmény állít ki igazolást, ahol a tanulmányait folytatta.
Az igazolást eljárásaik során a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek is beszerezhetik
Szakmunkás tanulóként nyári gyakorlaton voltam. Azt a tájékoztatást kaptam, hogy a nők kedvezményes nyugdíjához szükséges 40 év jogosító idő számításakor ezek az időtartamok nem vehetők figyelembe. Igaz ez?
A szakmunkástanuló és a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlatának időtartama a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára való jogosultság megállapításánál kizárólag abban az esetben vehető figyelembe, ha arra bejelentési adat található. A szakmunkástanulók esetében nem csak a nyári gyakorlatra, hanem a tanulói jogviszony teljes tartamára – többnyire a II. és III. tanévre – található bejelentési adat. A nyári szünet idejére naptári évenként a július 15-től augusztus 31-ig terjedő időtartamot keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonynak kell tekinteni. Az évközi szakmai gyakorlat a képzés szerves része, ami nem tekinthető keresőtevékenységnek, így jogosultsági időként nem lehet figyelembe venni.
Lehetőségem van szociális szövetkezet tagjaként munkába állni. Az öregségi nyugdíj korhatárt néhány év múlva töltöm be. A szociális szövetkezet tagjaként eltöltött időt a szolgálati időnél, a jövedelmet a nyugdíj számításakor hogyan veszik figyelembe?
Az iskolaszövetkezetnek nem minősülő szociális szövetkezetek esetében a személyes közreműködés sajátos formája a közös termelésben való, tagsági viszonyon alapuló közvetlen közreműködés, az úgy nevezett tagi munkavégzés. A szociális szövetkezet tagja nem minősül biztosítottnak, de a tag – kivéve a jogviszony szünetelésének időtartamát – egészségügyi szolgáltatásra jogosult, és a szövetkezet a tag után egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet. A tag a pénzbeli juttatása után nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett, ennek alapján szolgálati időt és nyugdíjalapot képező jövedelmet szerez.
Mezőgazdasági területen idénymunkát végzek. Ez milyen hatással lesz a nyugdíjamra?
Az egyszerűsített foglalkoztatás, azaz a mezőgazdasági idénymunka ténye a felek szóbeli megállapodásán alapul, de a munkáltatói bejelentési kötelezettség teljesítésével jön létre. Az egyszerűsített foglalkoztatást szerződés megkötésével kell létesíteni, és azt legkésőbb a munka megkezdéséig írásba kell foglalni. Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló nem minősül biztosítottnak, azonban nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra jogosultságot szerez. A nyugellátás számításának alapja napi 500 forint közteher esetén 1370 forint/nap.
Nyugdíjigényt szeretnék bejelenteni, azonban nincsenek meg az iratok. Van-e más lehetőség arra, hogy az iratok hiánya miatt a munkában töltött idő beszámításra kerüljön?
A szolgálati idő elismerése elsősorban a társadalombiztosítási nyilvántartások alapján történik. Amennyiben a vitatott munka-jogviszony időtartama a társadalombiztosítási nyilvántartással nem, vagy csak részben bizonyítható, illetőleg más egykorú okirattal nem igazolható, lehetőség van egyéb bizonyítási mód igénybevételére is.
A nyilvántartásban nem található időtartam beszámítására tanúk nyilatkozata alapján is sor kerülhet. Fontos tudni, hogy tanúbizonyítás nem lehetséges olyan időtartamokra, amelyekre a jogszabály az igazolás módját egykorú okirathoz, társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség teljesítéséhez kötötte, vagy a vitatott jogviszony biztosítási kötelezettsége a jövedelem nagyságától függött.
Szíveskedjenek tájékoztatni, mi az a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett idő?
A keresőtevékenységgel járó biztosítási idő fogalma a nők kedvezményes öregségi nyugdíjához kötődik. Keresőtevékenység minden olyan munkavégzés, amelyért díjazás jár. Keresőtevékenységet folytatónak kell tekinteni azt a személyt is, aki vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, aki gazdasági társaság személyes közreműködéssel vagy mellékszolgáltatás keretében munkavégzés útján vesz részt. Ide sorolandó, aki a társaság vezető-tisztségviselője, vagy aki társasági szerződésben közreműködési, vagy munkavégzési kötelezettséggel bír. Az olyan munkavégzés, amelyért jogszabály alapján tiszteletdíj jár, akkor minősül kereső tevékenységnek, ha a havi tiszteletdíj mértéke a kötelező legkisebb munkabér 30 százalékát meghaladja. A mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal folytatott tevékenység esetében keresőtevékenység akkor keletkezik, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelemként kell figyelembe venni. A keresőtevékenységgel járó biztosítási idővel szemben szolgálati időaz az időszak, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék fizetésére volt kötelezve, illetve megállapodás alapján a nyugdíjjárulékot meg is fizetette.
Mit jelent az arányos szolgálati idő számítás?
Ha a biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya keretében az adott munkakörre irányadó jogszabályban meghatározott munkaidőnél rövidebb munkaidőben dolgozik és e jogviszonyában elért nyugdíjjárulék-alapot képező keresete, jövedelme nem éri el a külön jogszabályban meghatározott minimálbér összegét, akkor a nyugellátás mértékének meghatározásához szükséges szolgálati időként a megszerzett biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető figyelembe.
A szolgálati időt a nyugdíjjárulék alapját képező kereset és a mindenkori minimálbér arányában kell kiszámítani.
Az arányos szolgálati idő kiszámításának módjáról az „Ügyintézés” menüpont „Letölthető programok” almenüjének „Arányos szolgálati idő számítás” pontjában található részletes tájékoztatás és segédlet.
Fontos, hogy a nyugellátásra jogosító szolgálati idő meghatározásánál a biztosítási jogviszony teljes időtartamát csökkentés nélkül figyelembe kell venni.
Összeszámíttattam a szolgálati időmet, eszerint a korhatárom betöltésekor 38 év 340 nap szolgálati idővel fogok rendelkezni. Ebben az esetben mi történik a 340 napi járulékfizetésemmel?
A nyugdíj mértékének meghatározásánál csak a teljes év (365 naptári nap) vehető figyelembe. Ilyen esetben – ha van rá mód – célszerű a hiányzó 25 nap megszerzése érdekében tovább dolgozni, ugyanis 38 év megszerzett szolgálati idő után a havi átlagkereset 77 %-a, míg 39 év alapján a 78,5 %-a lesz a nyugdíj összege.
Két gyermeket szültem, 1967. novemberben, és 1970. márciusban. Mit jelent ez a szolgálati időm szempontjából?
Az anya ténylegesen megszerzett szolgálati idejét növelni kell annyiszor 365 nappal, ahány gyermeke született 1968. január 1. előtt. A leírtak miatt az 1967. évben született gyermekére tekintettel tényleges szolgálati ideje egy évvel növelhető.
Beteg édesanyám otthoni ápolására 1990. december 1-től 1991. augusztus 31-ig fizetés nélküli szabadságot vettem igénybe. Ez az időszak elismerhető-e szolgálati időnek?
Az 1998. január 1-jét megelőzően igénybe vett fizetés nélküli szabadság 30 napot meghaladó tartama szolgálati időnek számít, ha a biztosított a fizetés nélküli szabadságot közeli hozzátartozója ápolása vagy gondozása címén kapta.
A szolgálati idő elfogadásának feltétele, hogy az egyén erre az időszakra a nyugdíjjárulékot megfizette. Ezen a címen szolgálati időt legfeljebb 1992. december 31-ig lehet figyelembe venni.
-
Nyugdíj-kalkulátor
Az online nyugdíj-kalkulátor, az öregségi nyugdíj 2020. évben várható összegének kiszámítására szolgál.
-
Online Időpontfoglaló
Online időpontfoglaló rendszer
-
Elektronikus ügyintézés
A nyugellátás, egyéb ellátás iránti igény elektronikus úton is előterjeszthető. Az elektronikus ügyintézési rendszer az ügyfélkapu regisztrációval rendelkező személyek részére biztosít lehetőséget elektronikus űrlapok kitöltésére és beküldésére.
-
Társadalombiztosítási egyéni számla
Az elektronikus ügyintézés keretében a Kormányzati Portál Ügyfélkapujához hozzáféréssel rendelkező személyek részére lehetőséget biztosítunk a társadalombiztosítási egyéni számlájuk megtekintésére.
-
e-NYENYI
Az e-NYENYI rendszer a nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatások elektronikus ügyintézés keretében történő teljesítését teszi lehetővé az ügyfélkapu regisztrációval rendelkező személyek (a foglalkoztató képviselője, meghatalmazottja) részére.
-
Nyugdíjbiztosítási adategyeztetés
A nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás célja, hogy az ügyfél a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban található valamennyi bejelentési adatáról tájékoztatást kapjon, továbbá, hogy az esetlegesen hiányos, téves adatok javítására, törlésére, beszerzésére is sor kerüljön. Az eljárás kérelemre kizárólag elektronikus úton indítható. A kérelmet az ügyfélkapu regisztrációval rendelkező személyek az erre a célra rendszeresített nyomtatvány letöltésével nyújthatják be.