India és Magyarország között folytatott tárgyalások eredményeképpen a 2010. évi XXIX. törvénnyel kihirdetésre került a magyar-indiai szociális biztonsági egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény), amely a külügyminiszter 12/2013. (IV. 24.) KüM közleménye alapján 2013. április 1. napján lépett hatályba.
Tárgyi hatály
Az Egyezmény alkalmazása során Magyarország vonatkozásában öregségi és hozzátartozói, míg India vonatkozásában öregségi, hozzátartozói és rokkantsági nyugellátás megállapítására van lehetőség.
Személyi hatály
Az Egyezmény személyi hatálya kiterjed azon személyekre, akikre egyik vagy mindkét Szerződő Fél jogszabályai vonatkoznak vagy vonatkoztak, valamint más személyekre (hozzátartozók) olyan mértékben, amennyiben az alkalmazandó jogszabályok szerint jogokat származtatnak a fentebb meghatározott személyektől.
A biztosítási kötelezettség szabályai
A biztosítási kötelezettség a munkavállalóként alkalmazott, vagy munkaviszony létesítése nélkül más keresőtevékenységet folytató személyek esetén - főszabályként - a jövedelemszerző tevékenység helye szerinti állam területén áll fenn. Az Egyezmény meghatározza az általános szabály alóli kivételeket is (kiküldetés, állami alkalmazottak, diplomáciai és konzuli képviseletek tagjai).
A nyugellátás iránti igény előterjesztése
Magyarországi lakóhely esetén:
Az indiai nyugellátás iránti igényt az arra rendszeresített formanyomtatványokon (IN/HU 1: igénybejelentő lap az Indiai Nyugdíjalap saját jogú ellátásához, IN/HU2: igénybejelentő lap az Indiai Nyugdíjalap hozzátartozói ellátásához, IN/HU3: igénybejelentő lap felmondás esetén járó indiai ellátás iránt az Alkalmazottak Nyugdíjrendszere 1995. alapján, IN/HU4: igénybejelentő lap indiai öregségi, hozzátartozói vagy teljes állandó rokkantsági nyugdíjhoz, IN/HU 5: igénybejelentő lap indiai hozzátartozói biztosítási ellátáshoz) kell benyújtani. Amennyiben a Magyarországon élő igénylő az indiai nyugellátás iránti igényével egyidejűleg magyar ellátás iránti igényét is elő kívánja terjeszteni, akkor a fenti nyomtatványokon kívül öregségi nyugdíj esetén a K57 számú , baleseti járadék iránti igény estén a K56 számú, illetve magyar hozzátartozói nyugellátás iránti igény esetén a kérelem típusától függően a K58 számú (özvegyi nyugdíj), K55 számú (árvaellátás), vagy a K59 számú (szülői nyugdíj) nyomtatványt is ki kell töltenie.
A Magyarországon előterjesztendő igény bejelentésének módjáról részletes tájékoztatás található az alábbi linken.
Indiai lakóhely esetén:
Az Indiában élő, magyarországi nyugellátást igénylő személyeknek a saját jogú nyugellátás iránti igényüket a HU/IN 202, hozzátartozói nyugellátás iránti igényüket pedig az HU/IN 203 számú nyomtatvány kitöltésével nyújthatják be az illetékes indiai nyugdíjbiztosítási szervnél (Employees' Provident Fund Organization Head Office, 14, Bhikaiji Cama Place, New Delhi 110066, India ), mely az igényt a Budapest Főváros Kormányhivatalának VIII. Kerületi Hivatala (1081 Budapest, Fiumei út 19/a.) részére továbbítja, az Egyezmény alapján Indiában figyelembe vehető, beszámítható idők egyidejű igazolásával.
Nyugdíjigények elbírálása
Az Egyezmény fogalom-meghatározásokat tartalmazó részében szereplő, úgynevezett „biztosítási időszak”-on mindkét Szerződő Állam jogszabályai szerinti járulékfizetési időszakot, vagy az egyes államok jogszabályai szerint egyenértékűnek elfogadott bármilyen időszakot (Magyarország vonatkozásában a szolgálati időként figyelembe vehető időket) kell érteni.
Az Egyezmény lehetővé teszi olyan harmadik állam jogszabályai szerint szerzett biztosítási időszakok összeszámítását is, amely államhoz mindkét Szerződő Államot az időszakok összeszámításáról is rendelkező szociális biztonsági jogi eszközök kötnek.
Az ellátás Egyezmény alapján történő megállapításának módjáról részletes tájékoztató található az alábbi linken
Nyugellátások folyósítása
A megállapított magyar ellátásokat a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (1139 Budapest, Váci út 73., postacím: 1820 Budapest) folyósítja.
A nyugellátásokat az adott állam illetékes szerve az országban érvényes hivatalos fizetőeszközben fizeti ki a hatályos jogszabályokban előírt módon, közvetlenül a jogosult részére.
A külföldön élő jogosultak ellátásainak lehetséges folyósítási módozatairól részletes tájékoztató található az alábbi linken.
Tájékoztató az ellátás külföldön élő jogosultak részére történő folyósításának lehetőségeiről